Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Fotografia » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Kolekcja prywatna” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„ks. Jan Drozd”

 

ks. Jan Drozd

Kolekcja (zbiór/zespół): Kolekcja prywatna, Słowa kluczowe: ks. Jan Drozd


Ksiądz Jan Drozd ur. się 10 października 1914 w Halembie ( Ruda Śląska), otrzymał na chrzcie imię Gerard. W Krakowie wstąpił do Towarzystwa Boskiego Zbawiciela ( salwatorianie ) i tam 12 maja 1940 r. przyjął święcenia kapłańskie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował romanistykę, polonistykę, filozofię i teologię. W 1984 r. obronił rozprawę doktorską, uzyskując tytuł doktora teologii w zakresie nauk biblijnych. Wikariusz kapitulny ks. Emil Kobierzycki mianował go we wrześniu 1953 r. ojcem duchownym w nyskim seminarium. Posługę tą pełnił do sierpnia 1954 r. Od 7 listopada 1950 r. był profesorem WSD Śląska Opolskiego w Nysie-Opolu. Prowadził zajęcia z wprowadzenia do Nowego Testamentu, egzegezy Nowego Testamentu, języka polskiego, języka greckiego i śpiewu. Po rezygnacji ks. doc. dr hab. Józefa Jelity ze stanowiska profesora nyskiego seminarium, prowadził także zajęcia ze Starego Testamentu do 1961 r. Z inicjatywy ks. Jana Drozda SDS, 20 grudnia 1957 r. powstało Koło Naukowe w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów w Bagnie k. Wrocławia. Celem tego Koła było i jest: poszerzanie wiedzy alumnów, wspieranie inicjatyw podejmowanych przez alumnów oraz współpraca z innymi kołami zainteresowań. Ks.Jan Drozd miał swój udział w polskim przekładzie Biblii Tysiąclecia z języków oryginalnych zainicjowany przez opactwo benedyktynów tynieckich z Krakowa, wydany przez Pallottinum po raz pierwszy w roku 1965. Był to pierwszy przekład całej Biblii na język polski w Kościele katolickim od ponad 350 lat, czyli od Biblii Jakuba Wujka. Udział ks. Jana Drozda dotyczy tłumaczenia: Księga Sędziów, Pismo święte Starego i Nowego Testamentu, Poznań 1965. Księga Ezechiela, Pismo święte Starego i Nowego Testamentu, Poznań 1965. Proroctwo Ozeasza, Pismo św. Starego Testamentu, Poznań 1968. Proroctwo Joela, Pismo św. Starego Testamentu, Poznań 1968. Ewangelia św. Jana , Pismo święte Starego i Nowego Testamentu Poznań 1965. Twórczość ks. Jana Drozda SDS to: „Orędzie Niepokalanej"- nie ma wśród żyjących samego Autora, jak i ostatniego świadka objawień fatimskich siostry Łucji Santos. Nie ma już również wśród nas Papieża Jana Pawła II, który przez całe swoje życie tak bardzo był związany z Matką Bożą Fatimską. Wydanie to jest hołdem złożonym tym osobom: Janowi Pawłowi II, siostrze Łucji Santos i ks. Janowi Drozdowi SDS. Książka została uzupełniona przez wydawcę o fakty, dokumenty i przemówienia, które miały miejsce i powstały w czasie, który upłynął od ostatniego wydania książki. „Człowiek mocny duchem w czasach niemocy i ucisku” – opisał życie i działalność ks. Tomasza Alfonsa Ślusarczyka SDS, założyciela Instytutu Świeckiego Misjonarek Chrystusa. Ks. Jan Drozd zmarł 25 listopada 1996 r. w Krakowie.


Nazwa dokumentu: ks. Jan Drozd
Dział: Fotografia
Kolekcja (zbiór/zespół): Kolekcja prywatna
Teczka (jednostki archiwalna): ks. Jan Drozd
Numer ID: CATL 56 J / 2.2.1
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1940-05-12
Miejsce wytworzenia: Kraków
Typ dokumentu: fotografia
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Gminna Biblioteka Publiczna w Gierałtowicach
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: ks. Jan Drozd
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "ks. Jan Drozd"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.