Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Fotografia » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Miejsca związane z gminą Gierałtowice” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Kościół św. Mikołaja w Przyszowicach”

 

Franciszek Pogrzeba proboszcz przyszowicki od 1923 r.

Kolekcja (zbiór/zespół): Miejsca związane z gminą Gierałtowice, Słowa kluczowe: Franciszek Pogrzeba proboszcz przyszowicki, Kościół w Przyszowicach 1923 r.,


Ks.Franciszek Pogrzeba był proboszczem przyszowickim. Przeniesiony został z Łubnian do Przyszowic w 1923 r. Znany był powszechnie ze swej polskości. Już na studiach należał do Koła Polskiego.Ks. Pogrzeba był nie tylko wspaniałym duchownym ale był też dobrym gospodarzem. Za jego kadencji wyremontowano zabudowania probostwa, odrestaurowano organistówkę, w której mieściła się szkoła. Dzięki jego staraniom wyremontowano murowane ogrodzenie wokół kościoła. Proboszcz postarał się o odremontowanie kaplicy św. Krzyża, która była traktowana jako zabytek. Poprzedni księża starali się usunąć ją z Przyszowic ze względu na duże koszty remontu. Wreszcie był też inicjatorem budowy nowego kościoła w Przyszowicach.


Nazwa dokumentu: Franciszek Pogrzeba proboszcz przyszowicki od 1923 r.
Dział: Fotografia
Kolekcja (zbiór/zespół): Miejsca związane z gminą Gierałtowice
Teczka (jednostki archiwalna): Kościół św. Mikołaja w Przyszowicach
Numer ID: CATL 56 J / 4.4.38
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: 1923-04-00
Miejsce wytworzenia: Przyszowice
Typ dokumentu: fotografia
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Gminna Biblioteka Publiczna w Gierałtowicach; Janusz Szołtysek
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: Franciszek Pogrzeba proboszcz przyszowicki, Kościół w Przyszowicach 1923 r.,
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Kościół św. Mikołaja w Przyszowicach"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.